DR. Hamdi Turhan – EstetikEskişehir

LAZER EPİLASYON NEDİR?

LAZER EPİLASYON NEDİR?

LAZER EPİLASYON HAKKINDA MERAK EDİLENLER?

Lazer epilasyon, çağımızın modern epilasyon yöntemidir. Bu yöntem istenmeyen tüylerden kurtulmak için hızlı ve sağlıklı bir yoldur. Sadece bayanlar değil, erkeklerinde lazer epilasyon yöntemi ile istemedikleri tüylerden kurtulmak için epilasyonu tercih etmektedirler.Lazer epilasyon kılların rengini veren melanin adlı maddeyle lazer ışınının etkileşmesi sonucunda kıl üretimini gerçekleştiren kıl kökü tahrip edilerek kıl üretmesi engellenir. Tekrar kıl üretmesini engellediğinden dolayı lazer epilasyon etkili bir epilasyon yöntemidir.Lazer epilasyonda başarılı sonuçlar alabilmek için cilt rengi ve kıl yapısına en uygun lazer tipinin ve dozunun seçilmesi önemlidir. Bununla birlikte uygulanan vücut bölgesi, kıl kalınlığı, kıl rengi gibi faktörler de lazer epilasyonun başarısına etki etmektedir.

Lazer epilasyon uygulamasında alınan sonuçlar kalıcı mıdır?

Evet. kökleri tahrip edilen kıllar bir daha çıkmamaktadır. FDA tarafından da onaylanan bu durum, uzun süreli klinik çalışmalarla kanıtlanmıştır.

Lazer epilasyon uygulamasında uygulanan yöntemler nelerdir?

Lazer epilasyon amaçlı kullanılan lazerler alexandrite, diode (diod-diyot-diyod), N-yağ olarak sayılabilir. Bu lazerlerin isimleri yaydıkları enerjinin dalga boylarına göredir. Bizim kliniğimizde diode lazer kullanılmaktadır.

Lazer epilasyon öncesi test atışı yapılır mı?

Lazer epilasyon öncesinde mutlaka uzman ile görüşme yapılmalıdır. Bu görüşmede uygulamanın yapılacağı bölgede kıl ve tüy yapısı belirlenir, lazere uygunluk ve olası sonuçlar üzerine konuşulur. Görüşmede, uygulamanın yapılacağı kişi, uzmana tıbbi geçmişini, beklenti ve sorularını da bildirmelidir.

Görüşme sonucunda, lazer epilasyon için uygun lazer tipi ve uygun doz belirlenir. Lazer epilasyon öncesi uzman gerek görürse kişilere test uygulaması yaparak lazer epilasyonun cilt ve kıllar üzerindeki etkisini test eder.

Lazer Epilasyon ne sıklıkta yapılır, seanslar ne kadar sürer?

Lazer uygulamaları 4-6 haftada bir yapılmalıdır. Kıl köklerinin pigmentinin yeterli derecede olması için bu süre gereklidir. 4 haftadan erken 6 haftadan geç olmamalıdır. Seans süresi dudak üstü gibi bölgelerde 1-2 dakika iken, tüm bacak ve sırt gibi geniş alanlarda 30-90 dakika arasıdır.

Hangi tüy renkleri tedaviye iyi yanıt verir?

Kıl köklerindeki pigment lazer epilasyon tedavisi için önemlidir. Bu yüzden siyah veya kahverengi tüyler tedaviye en iyi yanıt veren guruptur. Beyaz ve gri tüyler lazer epilasyon tedavisine yanıt vermez.

Lazer epilasyon uygulamasından sonra nelere dikkat edilmelidir?

Normal günlük hayatınıza devam edebilirsiniz. İlk gün sıcak suya temas edilmez ve ılık bir duş alınabilir. Lazer epilasyon uygulanan bölgeye cilt tipi ne olursun olsun UV ışınlardan korumak amacıyla kış dahil olmak üzere mutlaka yüksek koruma faktörlü ürün kullanılması tavsiye edilir.

Lazer Epilasyonun iğneli epilasyona arasındaki fark nedir?

İğneli epilasyonda kıl köklerine elektrik akımı verilerek kıl kaybı sağlanır. Bu yöntemde uygulama tek tek kıl köklerine yapılmaktadır. İğneli epilasyon genellikle lazer epilasyonun görmediği, ince tüy ve beyaz kıllar için kullanılmaktadır.

Lazer Epilasyon seansları esnasında nelere dikkat edilmelidir?

Lazer Epilasyon tedavi süresince ağda, sir ağda, cımbız, iğneli epilasyon ve depilasyon cihazlarını kullanmayın.

Lazer Epilasyon seansından sonra görülecek komplikasyonlar nelerdir?

İşlem sonrası ortaya çıkabilecek kısa süreli yan etkisi deride kızarıklık ve kıl köklerinde ödemdir. Bu yan etki 1 – 2 saat içinde kaybolur. Çok hassas ciltlerde birkaç gün sürebilir. Lazer Epilasyon yöntemi deri kanseri yapmaz, iç organlara zararı yoktur.

Lazer epilasyon yaz aylarında uygulanabilir mi?

Diode ütüleme lazer epilasyon yöntemi dışındaki diğer lazer yöntemlerinde yaz döneminde cilt bronz ise lazer epilasyon uygulaması yapılmamalıdır. Diode ütüleme lazer yöntemi, sıcak ve güneşli iklimler için üretilmiş , güneşten etkilenmez ,leke yapmaz. Dolayısıyla yaz aylarında güvenle uygulanabilmektedir.

Lazer epilasyon hangi yaştan itibaren uygulanabilir?

Psikolojik ve fiziksel olgunluğa ulaşmış her yaş grubuna yapılabilir.

Lazer epilasyonda ilk seanstan sonraki süreç nasıl ilerler?

Doğru uygulama yapılırsa tüylerin bir kısmı hemen dökülür. Kalan tüylerin büyük bölümü ise 1-2 hafta içinde deriden atılır. Üçüncü ve dördüncü seanslardan sonra tüylerde belirgin azalma ve mevcut tüylerde incelme gözlenir. 6-8 seans sonrasında tüyler yıllarca çıkmayacak şekilde azalır.Tedaviden sonra az miktarda çıkan tüyler ince ve çok açık renklidir. Bu süreç kişiye rahatsızlık vermez.

Lazer epilasyon neden uzun seanslar gerektirir?
Bütün lazer epilasyon cihazları tüylerin aktif dönemine etkilidir. Dinlenme fazındaki tüy kökleri lazer epilasyondan etkilenmez. Vücuttaki tüyler değişik dönemlerde aktif faz ve dinlenme fazına girerler. Lazer epilasyon uygulama esnasında aktif kılları etkiler. Bir süre sonra dinlenme fazındaki tüyler aktif hale gelir. Bir sonraki uygulamada da bu tüyler yok edilir.

Erkeklerde lazer epilasyon mümkün müdür?
Erkekler de kadınlar gibi lazer epilasyon yaptırabilir. Erkekler özellikle sırt, göğüs, bacak, omuz, kol,sakal üstü ve ense diğer bölgeleri için lazer epilasyon tercih etmektedir.

Erkeklerde kılların lazer epilasyon ile seyreltilebilmesi mümkün müdür?
Evet, vücut bölgelerine yapılan her lazer epilasyon seansı sonucu ortalama %15- %20 kadar kalıcı seyrelme sağlanır, bu durum doğal ve estetik ve homojen bir görünüm sağlayacaktır. Örneğin; sakal üstü ,ense ve sırt kıllarınıza 8-10 lazer epilasyon seans ile tamamen kurtulmayı, fakat göğüs kıllarınıza sadece 2-4 lazer epilasyon seansı uygulatarak yoğunluğunu azaltmayı tercih edebilirsiniz.

Dr. Hamdi Turhan
0222 408 32 73 / 0555 165 00 26
info@drhamditurhan.com
Hoşnudiye Mah. Kızılcıklı Mahmut Pehlivan Cad.
No:9 Kat:2 Dönem Apt. Tepebaşı/Eskişehir
estetikeskisehir

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Tüm Hakları Saklıdır. EstetikEskişehir 2023
WhatsApp chat