DR. Hamdi Turhan – EstetikEskişehir

VARİS TEDAVİSİ

VARİS TEDAVİSİ

Skleroterapi (Varislerin İğne Tedavisi, Köpük Tedavisi)

Günümüzde toplumun yaklaşık yarısında görülen varis problemlerine; teknolojik gelişmeler ve bilimsel çalışmaların genişletilmesi ile yeni tanı ve tedavi yöntemleri uygulanmaktadır. Varis tedavisi cerrahi ya da cerrahi dışı yöntemler ile tedavi edilebilmektedir. Bir toplardamar hastalığı olan varisler; oluşum nedenleri ve bulundukları damarlara göre çeşitlilik göstermektedir. Her tedavi yöntemi her varis çeşidi için uygulanmamakla birlikte uygulanacak tedavi yöntemine ayrıntılı bir muayene sonucunda karar verilmektedir.

Kişide kozmetik sorunlara neden olan, deri altından mor ve yeşil renk ile belirti veren yüzeysel varislerin tedavisinde günümüzde skleroterapi yöntemi uygulanmaktadır.

Skleroterapi yöntemi halk arasında iğne tedavisi olarak bilinmektedir. Bu yöntem; yetmezlikli damar içerisine iğne ile girilerek ilaç enjeksiyonu sonucunda damarı kapatma disiplinine dayanmaktadır. Uygulama sonrasında iyileşme sürecinin kısa olması için bandaj ve varis çorabı kullanılmaktadır.

Hazırlık Aşaması

Varis tedavisinde skleroterapi yöntemi uygulanmadan önce yetmezlikli damarın tanısı konulmaktadır. Bu süreçte ayrıntılı bir fizik muayene ile yüksek teknolojik özellikli renkli doppler ultrasonu ile varislerin yapısı ve hangi damar ya da damarlarda olduğu tespit edilmektedir. İğne tedavisi ile uygulanabilecek nitelikte olan varisler için uygun ortam, ilaç ve hasta hazırlanmaktadır. Cerrahi dışı bir yöntem olması sebebi ile tedavinin kliniklerde uygulanması da mümkündür. Varisli damarın köpük skleroterapi mi yoksa ilaçla skleroterapi mi uygulanacağına karar verilmektedir.

Uygulaması

Muayene ve tanı süreci sonrasında, köpük mü yoksa ilaç mı kullanılacağına karar verildikten sonra hasta ve uygulama için materyaller hazırlanmaktadır. Her damar için skleroterapi uygulaması yaklaşık 15 ila 45 dakika arasında sürmektedir. Uygulama sonrasında hastanın yaklaşık 10 gün süre ile varis çorabı giymesi gerekmektedir.

Varisli damarın ilaç ya da köpük yöntemi ile kapatılması yöntemi olan skleroterapi yöntemi için birkaç seans gerekebilmektedir. Bu uygulama her varis problemi yaşayan hastalara uygulanamamaktadır. Skleroterapi uygulamasının riskli olduğu durumlar şu şekilde sıralanabilmektedir;

  • Hamilelik ve emzirme dönemleri
  • Şeker hastalığı, böbrek hastalığı, karaciğer ya da akciğer hastalığı bulunanlar
  • Arteriyal damarların sağlıksız olduğu durumlar
  • Alerjen bünyeye sahip olunması
  • Damar tıkanıklığının bulunması
  • Kan sulandırıcı ilaç kullanan hastalar

Bu işlem öncesinde damar haritasının ayrıntılı bir şekilde çıkarılması, hastanın genel sağlık durumunun kontrolü ve yetmezlikli damarın tespiti sonrasında doğru damarın tedavi edilmesi büyük önem taşımaktadır.

 

Dr. Hamdi Turhan
0222 408 32 73 / 0555 165 00 26
info@drhamditurhan.com
Hoşnudiye Mah. Kızılcıklı Mahmut Pehlivan Cad.
No:9 Kat:2 Dönem Apt. Tepebaşı/Eskişehir
estetikeskisehir

 

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Tüm Hakları Saklıdır. EstetikEskişehir 2019
WhatsApp chat