DR. Hamdi Turhan – EstetikEskişehir

GENİTAL BÖLGE KANSERLERİ (HPV)

GENİTAL BÖLGE KANSERLERİ (HPV)

Genital siğil nedir?

Genital siğiller toplumda çok yaygın görülen bir rahatsızlık olup  HPV (Human Papillom Virüs) denilen virüsün yan etkileridir . HPV’nin 200’e yakın türü bulunup  riskleri farklıdır. Bazıları el, yüz ve ayaklarda,bazıları ise genital bölgede çıkan siğiller olarak karşımıza çıkar.

Genital siğillerin ortalama 1-6 ay arasında kuluçka dönemleri olup bazı kişilerde yıllarca belirti vermeyebilirler.  Yayılım olarak bazılarında tek bir odak aylarca değişmezken, bazılarında birkaç gün içinde siğiller tüm genital bölgeyi kaplayabilir hatta karnabahar şeklinde öbekler oluşturmaktadır. Bazen de tek tek et benine benzeyen lezyonlar şeklinde dağılım gösterebilirler.

Kısacası genital siğillerin yayılımı, kuluçka süresi, ne kadar agresif olacağı kişiden kişiye değişir. Çünkü HPV kişinin bağışıklık sistemine göre hareket eder. Bağışıklık sistemi düştüğü an, bulduğu ilk boşluktan açığa çıkarak siğilleri oluşturur.

Genital siğil nasıl bulaşır?

Genital siğiller genelde cinsel yolla bulaşır ancak sadece cinsel yolla bulaşmaz. Ortak kullanım alanlarının tümünde görülebilir.  Hamamlardan, umumi tuvaletlerden, spor salonlarındaki ortak kullanılan duşlardan dahi bu virüsü alabilirsiniz.

Genital siğil tedavisi nasıl olur?

Genital siğiller tedavi edilebilir ve kesinlikle ihmal edilmemelidir,aksi takdirde hem sağlığınız hem de psikolojiniz ciddi etkilenir. . Özellikle kadınlarda rahim ağzında bulunan siğiller, kansere dönüşebilirler. Hatta kadınlarda rahim ağzı kanserinin büyük oranda HPV kaynaklı olduğu gözlemlenmiştir. Erkeklerde ise penis kanseri; makat kanseri, rektum kanseri gibi hastalıklara sebep olabilirler. Bu yüzden genital bölgede fark ettiğiniz bu tarz oluşumlarda, vakit kaybetmeden tedavi olmalısınız.

Tedavide amaç siğillerin tamamen temizlenmesine yöneliktir.  İlaç tedavileri ile pek verimli sonuç alınamamaktadır. Bu yüzden daha acısız, daha pratik ve daha kesin çözümler tercih edilmelidir.

Kliniğimizde lokal anestezi sonrası uyguladığımız  PLAZMA tedavisi ile siğillerinizden kurtulabilirsiniz.

Bağışıklık sisteminizdeki düşüşler siğillerin tekrarlamasını sağlayabilir.Bu yüzden bağışıklık sisteminizi oldukça güçlü kılan OZON TEDAVİSİ ile çok daha konforlu ve risksiz bir hayat sürebilirsiniz.

Siğiller temizlendikten sonra mutlaka smear, HPV ve ya anal smear testleri yapılmalı; HPV pozitif çıkarsa, sonrasında HPV’nin tipi belirlenerek bulunduğu risk grubu belirlenmelidir. Eğer yüksek risk grubunda ise ona göre tedavi planlanır.

”Elalem ne der ,ama ben çok utanıyorum” gibi bahanelerle ihmal ettiğiniz 1-2 siğil sizi ve cinsel patnerinizi kansere kadar götürebilir.

Siğillerle ilgili sorunlarınızda da kliniğimize başvurabilir ve gizlilik içinde utanmanıza gerek kalmadan tedavinizi yaptırabiliriniz.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Tüm Hakları Saklıdır. Dr. Hamdi Turhan - Estetik Eskişehir
WhatsApp chat